The Cagiva W8 is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9500 RPM, 17.00 Nm (1,69 kgf-m or 12,44 ft.lbs) @ 9200 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is vital to keep your Cagiva W8 in top condition. Regular replacement items consist of brake pads. By using genuine parts, your W8 can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 17.00 Nm (1,69 kgf-m or 12,44 ft.lbs) @ 9200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 115.0 kg (252,23 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |