The Ural Tourist 750 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 40.00 HP (29,05 kW)) @ 5600 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an essential consideration. The Ural Tourist 750 is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel delivery system, offering excellent range during your journeys.
Proper upkeep is key for ensuring your Ural Tourist 750 performing at its best. Essential service parts involve clutch plates. With regular servicing, your Tourist 750 will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29,05 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 8.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 335.0 kg (734,81 pounds) |
| Length: | 2580 mm (101,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Rear and sidecar wheel with IMZ drum brake |