The Peugeot Speedfight 2 50 AC is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.10 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.10 HP (2.3 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an important aspect. The Peugeot Speedfight 2 50 AC features a 7.20 litres (1,89 gallons) fuel tank, ensuring reliable range during your journeys.
Scheduled maintenance is key for keeping your Peugeot Speedfight 2 50 AC in top condition. Common service items consist of batteries. With the right parts, your Speedfight 2 50 AC will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Speedfight 2 50 AC Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.10 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.10 HP (2.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.20 litres (1,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 90.0 kg (197,41 pounds) |
| Length: | 1730 mm (67,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |