The AJP Pr4 200 Enduro is a 4 stroke, Enduro bike with a Oil and air cooled 198.00 ccm (12,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 17.70 HP (12,84 kW)) @ 8000 RPM, 15.50 Nm (1,59 kgf-m or 11,34 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a critical feature. The AJP Pr4 200 Enduro features a fuel tank and uses a SOHC fuel delivery system, ensuring consistent performance on the road.
Regular maintenance is necessary to keep your AJP Pr4 200 Enduro performing at its best. Regular replacement items comprise drive chains. Using quality components, your Pr4 200 Enduro can keep delivering strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for AJP Pr4 200 Enduro Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 120/90 - 18 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 198.00 ccm (12,02 cubic inches) |
| Power: | 17.70 HP (12,84 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 15.50 Nm (1,59 kgf-m or 11,34 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 2135 mm (83,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |