The Titan Sidewinder Lowrider Softail is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 112.00 HP (81,39 kW)) @ 5500 RPM, 121.00 Nm (12,24 kgf-m or 88,75 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important aspect. The Titan Sidewinder Lowrider Softail features a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and utilizes a OHV fuel delivery system, giving good efficiency during your journeys.
Preventative care is essential to maintain your Titan Sidewinder Lowrider Softail running smoothly. Essential service parts consist of drive chains. Through proper maintenance, your Sidewinder Lowrider Softail can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Titan Sidewinder Lowrider Softail Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 19 and the Rear Tyre size is 250 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) |
| Power: | 112.00 HP (81,39 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 121.00 Nm (12,24 kgf-m or 88,75 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 294.8 kg (646,75 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston caliper |