The Diamo Velux 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 17.00 HP (12.4 kW and a top speed of 96.6 km/h (59,70 mph)
When out on the road, the fuel system is a critical factor. The Diamo Velux 250 is equipped with a fuel tank and employs a OHC fuel control system, offering optimal range for your adventures.
Preventative care is necessary for keeping your Diamo Velux 250 performing at its best. Popular maintenance parts involve batteries. Using quality components, your Velux 250 can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Diamo Velux 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 96.6 km/h (59,70 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 169.0 kg (370,74 pounds) |
| Length: | 2032 mm (79,60 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |