The Bimota Tesi 2D is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 92.00 HP (66,86 kW)) @ 8000 RPM, 92.20 Nm (9,35 kgf-m or 67,66 ft.lbs) @ 6300 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a critical feature. The Bimota Tesi 2D is equipped with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and utilizes a Desmodromic valve control fuel injection system, giving optimal mileage on the road.
Regular maintenance is essential to keep your Bimota Tesi 2D running smoothly. Frequently replaced components involve oil filters. With the right parts, your Tesi 2D can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Bimota Tesi 2D Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (66,86 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 92.20 Nm (9,35 kgf-m or 67,66 ft.lbs) @ 6300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |