The Harley Davidson VRSCR Street Rod is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 96.00 ccm (5,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the tank size is a critical factor. The Harley Davidson VRSCR Street Rod is fitted with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, providing efficient performance during your journeys.
Proper upkeep is vital to maintain your Harley Davidson VRSCR Street Rod operating reliably. Common service items include air filters. Using quality components, your VRSCR Street Rod will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson VRSCR Street Rod Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR19 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 96.00 ccm (5,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 108.48 Nm (11,04 kgf-m or 79,60 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 280.3 kg (614,91 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston |