The Kawasaki ZRX 1100 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1052.00 ccm (63,87 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 106.00 HP (77,01 kW)) @ 8700 RPM, 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 230.0 km/h (142,19 mph)
During extended trips, the fuel system is an important feature. The Kawasaki ZRX 1100 includes a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, ensuring excellent range during your journeys.
Regular maintenance is vital for keeping your Kawasaki ZRX 1100 running smoothly. Common service items include batteries. By using genuine parts, your ZRX 1100 will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1052.00 ccm (63,87 cubic inches) |
| Power: | 106.00 HP (77,01 kW)) @ 8700 RPM |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 230.0 km/h (142,19 mph) |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |