The Honda VTX 1800S Classic Cruiser is a 4 stroke, Classic bike with a Liquid cooled 1795.00 ccm (108,98 cubic inches) Twin, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
When out on the road, the fuel capacity is a key factor. The Honda VTX 1800S Classic Cruiser features a 20.06 litres (5,27 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel management system, giving reliable fuel economy for your rides.
Routine service is important for maintaining your Honda VTX 1800S Classic Cruiser operating reliably. Common service items consist of oil filters. By using genuine parts, your VTX 1800S Classic Cruiser will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Honda VTX 1800S Classic Cruiser Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 150/80 - 17 and the Rear Tyre size is 180/70 - 15 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 1795.00 ccm (108,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.06 litres (5,27 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 340.2 kg (746,25 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Dual 296 mm discs with LBS 3-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. Single 316 mm disc with LBS 2-piston caliper |