The TGB Mystique 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential consideration. The TGB Mystique 50 is fitted with a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, ensuring good fuel economy during your journeys.
Preventative care is essential for keeping your TGB Mystique 50 running smoothly. Popular maintenance parts consist of oil filters. With regular servicing, your Mystique 50 can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for TGB Mystique 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 93.0 kg (203,98 pounds) |
| Length: | 1695 mm (66,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |