The Lem CX2 Motard is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.00 HP (5.1 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical feature. The Lem CX2 Motard features a 2.00 litres (0,53 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, providing optimal mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Lem CX2 Motard in top condition. Frequently replaced components comprise oil filters. With regular servicing, your CX2 Motard can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Lem CX2 Motard Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 10 and the Rear Tyre size is 90/90 - 10 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 7.00 HP (5.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 1 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.00 litres (0,53 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 34.0 kg (74,63 pounds) |
| Length: | 1300 mm (50,94 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |