The Norton 961SS Commando is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 961.00 ccm (58,35 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine.
This engine has 80.00 HP (58,11 kW)) @ 6500 RPM, 65.00 Nm (6,57 kgf-m or 47,66 ft.lbs) @ 5200 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important consideration. The Norton 961SS Commando is fitted with a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank, delivering optimal mileage during your journeys.
Proper upkeep is important to maintain your Norton 961SS Commando in top condition. Essential service parts include spark plugs. With the right parts, your 961SS Commando will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Norton 961SS Commando Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - X17 and the Rear Tyre size is 180/55 - X17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 961.00 ccm (58,35 cubic inches) |
| Power: | 80.00 HP (58,11 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 65.00 Nm (6,57 kgf-m or 47,66 ft.lbs) @ 5200 RPM |
| Compression: | 10.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 188.2 kg (412,93 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo 4 piston gold line |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo 2 piston gold line |