The Xmotos XB 80 is a 4 stroke, Enduro bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.71 HP (6,37 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is important to maintain your Xmotos XB 80 running smoothly. Frequently replaced components involve fuel filters. Using quality components, your XB 80 will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 8.71 HP (6,37 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 66.0 kg (144,77 pounds) |
| Length: | 1590 mm (62,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |