The Triumph Daytona 650 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 646.00 ccm (39,22 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 114.00 HP (82,78 kW)) @ 12500 RPM, 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 11500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical factor. The Triumph Daytona 650 is fitted with a 16.60 litres (4,37 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, providing excellent range on the road.
Routine service is necessary for maintaining your Triumph Daytona 650 in peak form. Regular replacement items comprise air filters. Using quality components, your Daytona 650 can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Triumph Daytona 650 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 646.00 ccm (39,22 cubic inches) |
| Power: | 114.00 HP (82,78 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 11500 RPM |
| Compression: | 12.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.60 litres (4,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 165.0 kg (361,98 pounds) |
| Length: | 2112 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. Single piston calipers |