The Vento Hot Rod is a 4 stroke, Scooter bike with a 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 9.40 HP (6.9 kW, 8.54 Nm (0.9 kgf-m or 6.3 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is necessary for ensuring your Vento Hot Rod operating reliably. Popular maintenance parts comprise sprockets. With the right parts, your Hot Rod will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Vento Hot Rod Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 9.40 HP (6.9 kW |
| Torque: | 8.54 Nm (0.9 kgf-m or 6.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 103.9 kg (227,86 pounds) |
| Length: | 1890 mm (74,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |