The PGO Roadshow 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 6.74 HP (4,88 kW)) @ 7000 RPM, 0.50 Nm (0,10 kgf-m or 0,40 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an important aspect. The PGO Roadshow 50 is fitted with a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, ensuring excellent range for your adventures.
Routine service is necessary to keep your PGO Roadshow 50 in peak form. Popular maintenance parts involve air filters. With the right parts, your Roadshow 50 can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for PGO Roadshow 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 10 and the Rear Tyre size is 90/90 - 10 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 6.74 HP (4,88 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 0.50 Nm (0,10 kgf-m or 0,40 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 6.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1650 mm (64,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |