The Suzuki SV 1000 SZ is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 167.76 HP (121,89 kW)) @ 6800 RPM, 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a key factor. The Suzuki SV 1000 SZ comes with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, offering consistent fuel economy for your adventures.
Preventative care is vital to maintain your Suzuki SV 1000 SZ operating reliably. Popular maintenance parts comprise oil filters. With the right parts, your SV 1000 SZ can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 167.76 HP (121,89 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 187.0 kg (410,24 pounds) |
| Length: | 2085 mm (81,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |