The Honda Gorilla is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 27.00 ccm (1,64 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.08 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM, 3.10 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential feature. The Honda Gorilla comes with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel management system, delivering optimal performance during your journeys.
Preventative care is essential for keeping your Honda Gorilla in top condition. Regular replacement items consist of clutch plates. By using genuine parts, your Gorilla will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 27.00 ccm (1,64 cubic inches) |
| Power: | 3.08 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.10 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 62.0 kg (136,02 pounds) |
| Length: | 1365 mm (53,43 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |