The Highland Desert Storm is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 936.00 ccm (56,82 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 83.81 HP (60,89 kW)) @ 6000 RPM, 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
For weekend adventures, the fuel system is an essential aspect. The Highland Desert Storm features a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, offering excellent performance for your adventures.
Regular maintenance is vital to keep your Highland Desert Storm running smoothly. Common service items include spark plugs. With the right parts, your Desert Storm can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Highland Desert Storm Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 150/70 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 936.00 ccm (56,82 cubic inches) |
| Power: | 83.81 HP (60,89 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 11.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |