The Ural Wolf 750 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 38.88 HP (28,26 kW)) @ 5600 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 130.0 km/h (80,40 mph)
When out on the road, the gas tank is an important aspect. The Ural Wolf 750 features a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, giving efficient efficiency during your journeys.
Preventative care is crucial for keeping your Ural Wolf 750 in top condition. Common service items consist of drive chains. Using quality components, your Wolf 750 can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Ural Wolf 750 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.15 - 18 and the Rear Tyre size is 3.15 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 38.88 HP (28,26 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 130.0 km/h (80,40 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 249.0 kg (546,26 pounds) |
| Length: | 2530 mm (99,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |