The Hartford VR 200X is a 4 stroke, Super Motard bike with a Oil and air cooled 197.00 ccm (11,96 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.30 HP (10,35 kW)) @ 7500 RPM, 14.80 Nm (1,49 kgf-m or 10,85 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 105.0 km/h (64,87 mph)
During extended trips, the fuel capacity is a key aspect. The Hartford VR 200X includes a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and utilizes a OHV fuel control system, delivering excellent mileage for your adventures.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Hartford VR 200X in peak form. Regular replacement items consist of oil filters. With the right parts, your VR 200X can keep delivering dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Hartford VR 200X Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 21 and the Rear Tyre size is 110/80 - 18 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 197.00 ccm (11,96 cubic inches) |
| Power: | 14.30 HP (10,35 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 14.80 Nm (1,49 kgf-m or 10,85 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 105.0 km/h (64,87 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |