The Voxan V1000 Cafe Racer is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 9000 RPM, 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a key factor. The Voxan V1000 Cafe Racer includes a 18.50 litres (4,87 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel injection system, providing efficient efficiency during your journeys.
Regular maintenance is important for ensuring your Voxan V1000 Cafe Racer operating reliably. Regular replacement items comprise brake pads. Through proper maintenance, your V1000 Cafe Racer will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Voxan V1000 Cafe Racer Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.50 litres (4,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |