The Enfield Diesel Taurus is a stroke, Classic bike with a 325.00 ccm (19,73 cubic inches) type of engine.
This engine has 7.00 HP (5,07 kW)) @ 3600 RPM, 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 2500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Enfield Diesel Taurus in peak form. Common service items consist of sprockets. Using quality components, your Diesel Taurus will continue to deliver strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | N/A |
|---|---|
| Displacement: | 325.00 ccm (19,73 cubic inches) |
| Power: | 7.00 HP (5,07 kW)) @ 3600 RPM |
| Torque: | 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | N/A |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |