The Yamaha YZF R125 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 124.66 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 8750 RPM, 12.24 Nm (1,19 kgf-m or 8,96 ft.lbs) @ 8750 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical consideration. The Yamaha YZF R125 is equipped with a 13.80 litres (3,63 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel management system, giving efficient efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is crucial for ensuring your Yamaha YZF R125 in peak form. Popular maintenance parts include drive chains. Using quality components, your YZF R125 will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Yamaha YZF R125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - M17 and the Rear Tyre size is 130/70 - M17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.66 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 12.24 Nm (1,19 kgf-m or 8,96 ft.lbs) @ 8750 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.80 litres (3,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 126.5 kg (277,51 pounds) |
| Length: | 2015 mm (78,90 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |