The Honda Smart Dio Z4 is a 4 stroke, Scooter bike with a 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 45.46 HP (33,03 kW)) @ 8000 RPM, 4.80 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical consideration. The Honda Smart Dio Z4 includes a 4.80 litres (1,26 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel management system, delivering efficient fuel economy for your rides.
Preventative care is crucial for maintaining your Honda Smart Dio Z4 running smoothly. Popular maintenance parts comprise air filters. Using quality components, your Smart Dio Z4 will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 45.46 HP (33,03 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 4.80 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.80 litres (1,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 77.0 kg (168,95 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |