The Moto Guzzi California 1100 Special is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 190.0 km/h (117,51 mph)
When riding, the fuel system is an important factor. The Moto Guzzi California 1100 Special is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, giving good mileage during your journeys.
Preventative care is vital to maintain your Moto Guzzi California 1100 Special in top condition. Frequently replaced components include fuel filters. By using genuine parts, your California 1100 Special can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 190.0 km/h (117,51 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 254.0 kg (557,20 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | N/A |