The Voxan Street Scrambler is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 8000 RPM, 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a critical feature. The Voxan Street Scrambler features a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, offering reliable mileage during your journeys.
Proper upkeep is important to maintain your Voxan Street Scrambler performing at its best. Regular replacement items include air filters. With regular servicing, your Street Scrambler will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Voxan Street Scrambler Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 2-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston |