The Harley Davidson PLHP Road King Police is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1687.97 ccm (102,49 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the fuel capacity is a key feature. The Harley Davidson PLHP Road King Police is equipped with a 22.71 litres (5,97 gallons) fuel tank, providing reliable fuel economy for your rides.
Proper upkeep is important for maintaining your Harley Davidson PLHP Road King Police performing at its best. Essential service parts include air filters. By using genuine parts, your PLHP Road King Police will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson PLHP Road King Police Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is MT90 - B16 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1687.97 ccm (102,49 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 138.31 Nm (14,03 kgf-m or 101,49 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.71 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 335.2 kg (735,31 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc |