The Honda CBR 600 F4 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 110.00 HP (79,90 kW)) @ 12500 RPM, 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 10500 RPM and a top speed of 260.0 km/h (160,79 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is a critical factor. The Honda CBR 600 F4 is equipped with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, delivering good range on the road.
Preventative care is necessary for keeping your Honda CBR 600 F4 performing at its best. Regular replacement items comprise sprockets. By using genuine parts, your CBR 600 F4 will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (79,90 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 260.0 km/h (160,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |