The Giantco Dolphin Twin 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.48 HP (2,49 kW)) @ 8000 RPM, 3.00 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an essential aspect. The Giantco Dolphin Twin 50 is equipped with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel management system, offering efficient efficiency on the road.
Scheduled maintenance is important to keep your Giantco Dolphin Twin 50 operating reliably. Frequently replaced components comprise brake pads. Through proper maintenance, your Dolphin Twin 50 can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Giantco Dolphin Twin 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.50 - 10 and the Rear Tyre size is 3.50 - 10 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 3.48 HP (2,49 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 3.00 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 70.0 kg (153,53 pounds) |
| Length: | 1875 mm (73,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |