The Triumph Bonneville Black is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 865.00 ccm (52,52 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 67.00 HP (48,66 kW)) @ 7200 RPM, 71.00 Nm (7,16 kgf-m or 52,14 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an important factor. The Triumph Bonneville Black features a 16.65 litres (4,38 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, delivering efficient efficiency for your adventures.
Proper upkeep is vital for ensuring your Triumph Bonneville Black running smoothly. Essential service parts consist of air filters. Using quality components, your Bonneville Black can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Triumph Bonneville Black Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52,52 cubic inches) |
| Power: | 67.00 HP (48,66 kW)) @ 7200 RPM |
| Torque: | 71.00 Nm (7,16 kgf-m or 52,14 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.65 litres (4,38 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 204.6 kg (448,75 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |