The TGB F409 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.60 HP (6.3 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an essential feature. The TGB F409 125 is equipped with a 6.80 litres (1,79 gallons) fuel tank, providing consistent fuel economy during your journeys.
Preventative care is key for maintaining your TGB F409 125 running smoothly. Essential service parts comprise drive chains. By using genuine parts, your F409 125 will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 8.60 HP (6.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.80 litres (1,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 107.0 kg (234,72 pounds) |
| Length: | 1890 mm (74,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |