The Suzuki RGV 250 is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 62.00 HP (45,07 kW)) @ 11000 RPM, 39.00 Nm (3,98 kgf-m or 28,66 ft.lbs) @ 11000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a key aspect. The Suzuki RGV 250 is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, delivering reliable efficiency during your journeys.
Routine service is necessary for maintaining your Suzuki RGV 250 in peak form. Popular maintenance parts include air filters. Through proper maintenance, your RGV 250 will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Suzuki RGV 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 150/60 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 62.00 HP (45,07 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 39.00 Nm (3,98 kgf-m or 28,66 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1993 |
| Weight: | 139.3 kg (305,56 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |