The Suzuki Intruder 125 LC is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 13.14 HP (9,55 kW)) @ 10500 RPM, 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a critical factor. The Suzuki Intruder 125 LC is fitted with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel delivery system, giving good fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is important to keep your Suzuki Intruder 125 LC performing at its best. Frequently replaced components involve brake pads. With the right parts, your Intruder 125 LC will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 13.14 HP (9,55 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 241.0 kg (528,64 pounds) |
| Length: | 2240 mm (87,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |