The Hero Honda Glamour is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 124.70 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.01 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM, 10.35 Nm (1,09 kgf-m or 7,56 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a critical consideration. The Hero Honda Glamour is equipped with a 13.60 litres (3,57 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel control system, providing excellent mileage for your adventures.
Preventative care is important to keep your Hero Honda Glamour in top condition. Popular maintenance parts involve oil filters. By using genuine parts, your Glamour will sustain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Hero Honda Glamour Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 18 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 9.01 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 10.35 Nm (1,09 kgf-m or 7,56 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.60 litres (3,57 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2005 mm (78,51 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Disc - 240mm Dia. Pad - Non Asbestoes type Drum - Drum Internal expanding shoe type (13 |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum Internal expanding shoe type (130mm) Liners - Non Asbestoes type |