The Suzuki GSX 250 FX is a 4 stroke, Sport bike with a 249.00 ccm (15,11 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 38.88 HP (28.4 kW, 20.00 Nm (2.0 kgf-m or 14.8 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a critical aspect. The Suzuki GSX 250 FX is fitted with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, giving efficient mileage for your rides.
Routine service is key to keep your Suzuki GSX 250 FX running smoothly. Common service items include brake pads. With the right parts, your GSX 250 FX can maintain great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 38.88 HP (28.4 kW |
| Torque: | 20.00 Nm (2.0 kgf-m or 14.8 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 151.0 kg (331,24 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |