The Peugeot Vogue 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a 49.10 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.30 HP (1.7 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an essential consideration. The Peugeot Vogue 50 features a 6.30 litres (1,65 gallons) fuel tank, delivering excellent performance for your rides.
Preventative care is key for maintaining your Peugeot Vogue 50 in top condition. Essential service parts involve drive chains. Using quality components, your Vogue 50 will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.10 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 2.30 HP (1.7 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.30 litres (1,65 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 42.0 kg (92,14 pounds) |
| Length: | 1690 mm (66,17 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |