The Moto Guzzi California Jackal is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 183.0 km/h (113,13 mph)
During extended trips, the fuel system is a key factor. The Moto Guzzi California Jackal comes with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, offering consistent efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is important to keep your Moto Guzzi California Jackal performing at its best. Common service items consist of drive chains. With regular servicing, your California Jackal can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi California Jackal Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - VB18 and the Rear Tyre size is 140/80 - VB17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 183.0 km/h (113,13 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 246.0 kg (539,59 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |