The Lifan Huntaway 200 is a 4 stroke, Trial bike with a Air cooled 197.00 ccm (11,96 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 16.09 HP (11,64 kW)) @ 8000 RPM, 14.50 Nm (1,49 kgf-m or 10,65 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
For weekend adventures, the tank size is an important feature. The Lifan Huntaway 200 is equipped with a 8.50 litres (2,24 gallons) fuel tank, providing good efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is crucial to keep your Lifan Huntaway 200 running smoothly. Regular replacement items comprise oil filters. With regular servicing, your Huntaway 200 will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Lifan Huntaway 200 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 80/100 - 18 and the Rear Tyre size is 100/90 - 18 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 197.00 ccm (11,96 cubic inches) |
| Power: | 16.09 HP (11,64 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 14.50 Nm (1,49 kgf-m or 10,65 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.50 litres (2,24 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Trial |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2245 mm (87,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |