The Nipponia NC 110 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 110.00 ccm (6,68 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.04 HP (5,87 kW)) @ 8000 RPM, 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 86.0 km/h (53,13 mph)
For weekend adventures, the fuel system is a key aspect. The Nipponia NC 110 comes with a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, ensuring excellent performance for your rides.
Preventative care is vital to keep your Nipponia NC 110 operating reliably. Common service items involve brake pads. Through proper maintenance, your NC 110 can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Nipponia NC 110 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 110.00 ccm (6,68 cubic inches) |
| Power: | 8.04 HP (5,87 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 86.0 km/h (53,13 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 94.0 kg (206,16 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |