The Kymco Pulsarck is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
When out on the road, the fuel system is an important feature. The Kymco Pulsarck includes a fuel tank and is controlled by a OHV fuel management system, delivering efficient performance on the road.
Routine service is vital to keep your Kymco Pulsarck performing at its best. Common service items consist of batteries. By using genuine parts, your Pulsarck can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Kymco Pulsarck Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 131.0 kg (287,36 pounds) |
| Length: | 1958 mm (76,71 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |