The Kawasaki KZ 750 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 750.00 ccm (45,54 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM, 15.00 Nm (1.5 kgf-m or 11.1 ft.lbs and a top speed of 165.0 km/h (101,99 mph)
During extended trips, the fuel capacity is an essential factor. The Kawasaki KZ 750 is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, delivering excellent range for your adventures.
Preventative care is necessary for keeping your Kawasaki KZ 750 performing at its best. Regular replacement items comprise drive chains. With the right parts, your KZ 750 will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 750.00 ccm (45,54 cubic inches) |
| Power: | 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 15.00 Nm (1.5 kgf-m or 11.1 ft.lbs |
| Compression: | 8.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 165.0 km/h (101,99 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1978 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | 2135 mm (83,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |