The KTM 950 Adventure is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 942.00 ccm (57,19 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 96.55 HP (70,15 kW)) @ 8000 RPM, 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key consideration. The KTM 950 Adventure is fitted with a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, providing efficient fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your KTM 950 Adventure running smoothly. Frequently replaced components comprise batteries. With regular servicing, your 950 Adventure can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for KTM 950 Adventure Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 942.00 ccm (57,19 cubic inches) |
| Power: | 96.55 HP (70,15 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |