The Hyosung RT125 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 11.70 HP (8,46 kW)) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a key consideration. The Hyosung RT125 features a 9.10 litres (2,39 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel management system, delivering excellent mileage for your adventures.
Regular maintenance is important to keep your Hyosung RT125 running smoothly. Essential service parts involve brake pads. Using quality components, your RT125 can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Hyosung RT125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/80 - 18 and the Rear Tyre size is 180/80 - 14 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 11.70 HP (8,46 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.10 litres (2,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2085 mm (81,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |