The Honda CL 175 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 174.00 ccm (10,57 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 19.00 HP (13,83 kW)) @ 9500 RPM and a top speed of 128.7 km/h (79,60 mph)
For weekend adventures, the fuel system is an essential consideration. The Honda CL 175 features a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and features a OHC fuel control system, offering consistent fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary to keep your Honda CL 175 running smoothly. Regular replacement items involve air filters. With regular servicing, your CL 175 will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Honda CL 175 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18. and the Rear Tyre size is 3.25 - 18. so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 174.00 ccm (10,57 cubic inches) |
| Power: | 19.00 HP (13,83 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 128.7 km/h (79,60 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1972 |
| Weight: | 129.0 kg (282,98 pounds) |
| Length: | 1966 mm (77,01 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |