The Big Bear Choppers GTX Fairing 100 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW, 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical aspect. The Big Bear Choppers GTX Fairing 100 features a 19.30 litres (5,07 gallons) fuel tank, delivering efficient fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Big Bear Choppers GTX Fairing 100 performing at its best. Essential service parts include spark plugs. With the right parts, your GTX Fairing 100 will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers GTX Fairing 100 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 21 and the Rear Tyre size is 300/50 - 18 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.30 litres (5,07 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 385.6 kg (845,75 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |