The Cagiva 900 IE is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 73.00 HP (53,03 kW)) @ 8000 RPM, 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
Routine service is key for maintaining your Cagiva 900 IE running smoothly. Popular maintenance parts involve oil filters. With the right parts, your 900 IE will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 73.00 HP (53,03 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 193.0 kg (423,37 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |