The Harley Davidson Softail Heritage Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 56.00 HP (40,70 kW)) @ 5000 RPM, 99.00 Nm (10,05 kgf-m or 72,64 ft.lbs) @ 2350 RPM and a top speed of 155.0 km/h (95,82 mph)
Routine service is key to maintain your Harley Davidson Softail Heritage Classic in peak form. Frequently replaced components comprise batteries. Using quality components, your Softail Heritage Classic will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) |
| Power: | 56.00 HP (40,70 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 99.00 Nm (10,05 kgf-m or 72,64 ft.lbs) @ 2350 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 155.0 km/h (95,82 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 317.0 kg (695,41 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |