The Harley Davidson FXDSE CVO Screaming Eagle Dyna is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the tank size is a key aspect. The Harley Davidson FXDSE CVO Screaming Eagle Dyna includes a 19.30 litres (5,07 gallons) fuel tank, delivering consistent mileage for your adventures.
Preventative care is key for keeping your Harley Davidson FXDSE CVO Screaming Eagle Dyna operating reliably. Regular replacement items comprise drive chains. With the right parts, your FXDSE CVO Screaming Eagle Dyna can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FXDSE CVO Screaming Eagle Dyna Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 160/70 - B17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 123.39 Nm (12,54 kgf-m or 90,55 ft.lbs) @ 3125 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.30 litres (5,07 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 295.0 kg (647,15 pounds) |
| Length: | 2355 mm (92,24 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |